CHOV PSŮ
PRENATÁLNÍ VÝVOJ
ŠTĚŇÁTEK
Období před krytím:Fenu několik dní před krytím odčervěte.Očkování se doporučuje minimálně 1měsíc a maximálně 8 měsícůpřed plánovaným krytím.V období před a během krytí nevystavujte fenku stresu.Snažte se o maximální pohodlí a dobrou náladu.Při stresu se v jejím organizmu Vylučují kortikoidy,které blokují a oddalují ovulaci,čímž nedojde k uvolnění vajíčka(oocitů)a jejich oplodnění.
Pozn:Údaje v tomto kalendáři vychází z předpokladu,že fena je poprvé krytá v období těsně před ovulací nebo v období jejího nástupu.
-1den prvního krytí
Fena se nachází v období těsně před ovulací,případně už ovuluje(uvolňování vajíček).Termín krytí se neshoduje s termínem oplodnění.Vajíčko(oocit)po uvoln
ění dozrává a je oplodnění schopné 2dni.Spermie též dozrávají(zbavují se biologicky aktivních substancí ze svého povrchu)6-10hod.po krytí(kapacitaci)a potom jsou oplodnění schopná 4-6dní.Rozdíl mezi termínem krytí a oplodněním může být 1až6dní v závislosti na dnech,kdy fena ovuluje.
2 den Očistěné spermie putují a hledají vajíčka k oplodnění.
3den Spermie z prvního krytí dosahují cíle,našli vajíčka ve vejcovodech,které vedou z vaječníků do dělohy.
4den
Nastává oplodnění vajíček.Feně se v první polovině březosti nemusí věnovat zvláštní pozornost.Nemění se ani druh a množství krmiva.Pohybu může mít tolik na kolik je zvyklá a sama zvládne.V letních vedrech se musí dávat pozor,aby se jí organizmus nepřehřál a nebyla dehydrovaná!
5 den Oplodněná vajíčka putují vejcovodami do děložních rohů.
6 den Oplodněná vajíčka putují vejcovodami do děložních rohů.
7den
Oplodněná vajíčka putují vejcovodami do děl.rohů.
8 den Oplodněná vajíčka putují vejcovodami do děložních rohů.
9 den Oplodněná vajíčka putují vejcovodami do děložních rohů.
10 den Oplodněná vajíčka putují vejcovodami do děložních rohů.
11 den Oplodněná vajíčka sestupují vejcovodami doděložních rohů.
12den Ranná embrya se zbavují obalů,volně se pohybují v tekutině dělohy a hledají místo k uhnízdění.Velikost embrya je 0,6mm.
13 den Ranná embrya se zbavují obalů,volně se pohybují v tekutině dělohy a hledají vhodná místa k uhnízdění,
14. den Embrya se začínají připravovat na uhnízdění stěny dělohy.
15 den V následujících dvou týdnech se vyvíjí důležité orgány plodů.Pozor na zásahy do organizmu matky.Všechno má vliv na embrya.Nedoporučuje se v tomto období očkovat,odčervovat ani používat přípravky na blechy a klíšťata.Fena je velmi citlivá na jakékoliv změny,takže neměnit denní režim,dobu venčení,druh krmení,místo odpočinku a ani chování.Případné nutné zásahy si zaznamenejte do kalendáře-právě v tom dni se může narušit vývin některého orgánu v plodu.Do 35 dne je děloha schopná zárodek plně vstřebat.
16den Uhnízďování embryí na stěnu dělohy.Jejich velikost je cca 1mm.Bradavky se feně začínají mírně zvětšovat a růžovět.Srst na břichu a v okolí bradavek začíná být jemná a řídnout.
17 den u embryí se začíná formovat hlavička ,tělo,záda a centrální nervový systém.Je založený základ pro vývoj vnitřních orgánů.
18 den Vývoj vnitřních orgánů embryí.Jejich velikost je cca 2mm.
19 den Vývoj vnitřních orgánů embryí.
20 den Embrya jsou pevně uhnízděná na stěně dělohy,vyvíjí se vnitřní orgány a uzavírá se nervová trubice.Velikost embryí je cca 4mm.
21 den Vyvíjí se placenta. Až od této chvíle je možné zjistit,zda je fena březí.Na ultrazvuku ještě není vidět embrya,ale jsou vidět pouze plodové obaly plné tekutiny(plodová voda).Velikost embrya je cca5mm.Vytváří se základ pro vývoj srdce.
22 den Začíná ideální období pro ultrazvukové vyšetření.U feny se v tomto období může vyskytnout nevolnost a nechutenství následkem hormonálních změn a napětí v děloze.Fenka je apatická a bez nálady.Sem tam může i zvracet.Je dobré rozdělit krmení na více dávek a ochutit jídlo.Také se může objevit ojediněle neškodný výtok z pochvy(čistý a bez zápachu).
23 den Ideální čas na diagnostiku gravidity ultrazvukem.Začínají se vyvíjet játra,čelist,oči,uši a nos.Velikost plodu cca 1 cm.
24 den Ideální období pro vyšetření ultrazvukem.
25.den Ideální vyšetření ultrazvukem.U embryí se začínají vyvíjet zoubky,krk a končetiny. Velikost cca 1,4cm.
26 den Ideální vyšetření ultrazvukem i pohmatem přes břišní dutinu (pouze veterinář).Embrya jsou velikosti vlašského ořechu a proto jsou dobře nahmatatelná.Začít omezovat pohyb.
27 den ideální vyšetření palpitací a nebo ultrazvukem.
28 den lze vyšetřit ultrazvukem.Začíná osifikace čelisti a lebky.Velikost je cca 1,7cm.
29 den Embrya se plně vyvíjejí v miniaturní pejsky.Může se mírně zvednout dávka krmiva.Nepřekrmovat-nadváha může feně uškodit!
30 den Probíhá osifikace lebky a čelisti.Velikost embryí cca 2cm.
31 den Růst hmatových chloupků na bradě,obočí a nose.
32 den Fenka je přibližně v polovině březosti.Embrya se mění na plody a dosahují 20% porodní váhy.
33den Začíná růst tlapek s polštářky,osifikace nosu,kosti končetin a žeber.Velikost cca 2,7cm
34 den Fena se mění-je klidnější a citlivější.Její břicho i vnější pohl.orgány se začínají mírně zvětšovat.
35 den Fena má větší chuť k jídlu.Je dobré začít krmit kvalitnějšim žrádlem(sušené pro březí feny superpremiové)a zvětšit dávky o 10%Podávat jídlo 3x denně.Nepřekrmovat!
36 den Končí období pomalého růstu plodů.Intenzivně rostou,probíhá osifikace kostí,lopatky.Začíná růst srst,diferencují se pohlavní orgány a dokončuje se vývoj ostatních orgánů. Velikost cca 3,5cm.
37 den Plody intenzivně rostou.Probíhá osifikace kostí.
38 den Plody intenzivně rostou a probíhá osifikace kostí.
39 den Plody intenzivně rostou....
40 den V tomto období mají plody založené všechny vnitřní orgány. Probíhá osifikace páteře a prstů.Oči jsou zavřené.Velikost plodu cca 6,5cm.
41den Probíhá osifikace páteře a prstů..
42 den Probíhá osifikace páteře a prstů
43 den Probíhá osifikace páteře a prstů
44 den V tomto období se již dají nahmatat štěňátka,ale je velmi nesnadné určit jejich počet.(pouze veterinář).Děloha zabírá 2/3břišní dutiny a proto se doporučuje krmit 3-5x denně v menších dávkách .Zvětšit denní dávku stravy o 15-20%.Začínají se zvětšovat mléčné žlázy a srst okolo bradavek vypadává.Fence nesmíme dovolit příliš prudké a namáhavé pohyby či skoky.
45 den U plodu probíhá osifikace pánve a roste srst.Velikost plodu je cca 9cm.
46 den U plodu probíhá osifikace pánve a roste srst
47 den U plodu probíhá osifikace.....
48 den Fenka se začíná zakulacovat.Většinu času tráví starostlivostí o sebe,vylizuje se,její mléčné žlázy se stále víc zvětšují.Začíná být neklidná a s blížícím se porodem začíná hledat místo pro štěňátka.Může hrabat,trhat a připravovat doupě.
49 den V tomto období připravíme fence porodní bednu a začneme zvykat na místo,kde bude rodit.
50 den Břicho feny je plné štěňat a je sporadicky možné vidět jejich pohyb přes dutinu břišní.Plody dosahují cca 75%svojí porodní hmotnosti.Těla plodů mají již sformované tvary.Velikost plodů je cca 12cm.Fenka v tomto období může(a nemusí) stratit chuť k jídlu.Je dobé ji krmit často malými dávkami.Zvyšovat denní příjem potravy o 25-50%
51 den Je možné,že dochází mimovolně k uvolnění pár kapek mléka z některých bradavek.Je dobré,začít bradavky omývat teplou vodou.
52 den Feně se zvětšuje břicho.Často odpočívá a většinu času tráví starostí o sebe.
53den Fena odpočívá a chystá se k porodu
54 den Fena odpočívá a chystá se k porodu
55 den V plodech začíná probíhat kalcifikace zubů.Velikost plodů je cca 14-15cm.Fena odpočívá a připravuje se na porod.
56 den V plodech probíhá kalcifikace zubů.Fena odpočívá a připravuje se k porodu.
57 den Fena odpočívá a připravuje se na porod
58 den Fena odpočívá a připravuje se na porod.Při lehkém stlačení bradavek se může objevit mléko.Tímto dnem se mohou štěnátka již narodit
59 den Je potřeba vše připravit a mít poruce.Fena může začít rodit každým dnem.Začněte měřit každé ráno a večer teplotu v konečníku a zaznamenávat si jí.
60 den Plodům dorůstá srst na nose,končetinách,ocase a bříšku.Velikost je cca 16cm
61 den Plodům dorůstá srst na nose,končetinách......
62 den Plodům dorůstá srst na končetinách,nose,ocásku a bříšku.
63 den - Krátce před porodem (12-24hod.)fena zpravidla přestává jíst a dochází k poklesu tělesné teploty z 38-39°C na 36,5-37,5°C.(tj.o 1-2°C).Může se objevit výtok plodové vody (slámově zbarvené lehko viskozní tekutina připomínající moč).Působením hormonu nadledvinek plodů dochází k uvolnění estrogenu v placentě a ten vede ke zvýšení produkce proglandinu(tkaninové hormony,produkované přímo v děloze).Ty ukončí činnost žlutých tělísek(ty udržují březost) a uvolní děložní hrdlo.
PŘEDPOKLÁDANÝ TERMÍN PORODU. 64 den (Je to přibližný termín porodu-může nastat v rozmezí mezi 58.až 67 dnem březosti.)Předešlé hormonální změny vedou k vyvolání stahů dělohy,ty následně vyvolají břišní stahy(kontrakce) a tím se postupně vypuzují plody.Samotný průběh porodu může být u každé feny časově velmi odlišný.Při porodu je štěně osrstěné na celém těle,oči má zavřené,zvukovody na povrchu jsou srostlé a nemá dokončenou osifikaci záprstí a zánártí.Velikost plodu je cca 16-22cm (středně velký pes-záleží na velikosti psa.)
Porod štěňěte -obr.2 přední poloha,
fena musí vytlačit štěně mezi pánevními kostmi-krčku-(je to nejtěžší část porodu pro fenku .obr. 3)Poté postupuje do dalších porodních cestobr. 4)Porod štěňátka
Obr.č.5 porod zadní polohou
Obr.č.6 porod zadečkem napřed
Obr.č.7 porod otočená poloha
Čersvtvě narozené štěňátkozbavené plodových obalů,dobře ošetřené a vysušené.Jeho porodní váha je cca 300-600g(u středně velkého štěňěte.Záleží na velikosti psa.)
Vítejte na stránce ladygold.wbs.cz v sekci CHOV PSŮ
Hárání, krytí a březost feny
Hárání (říje)
Hárání (říje) je přirozený proces, vyvrcholení pohlavního cyklu. Hárat začíná fena, je-li pohlavně dospívající s ohledem na velikost a rannost plemene. První hárání u feny plemene Tosa Inu nastupuje okolo 8. měsíce stáří.
Fena je zvíře diestrické, tzn. hárá dvakrát do roka. Výjimečně se ale stává, že hárá i jednou ročně. Hárání se opakuje pravidelně po 6 – 7 měsících. Délka trvání říje je 21 – 28 dní.
První hárání po porodu by se mělo dostavit do 7 měsíců po odstavu štěňat, respektive po ukončení plného kojení – dokud převažuje mateřské mléko.
Projevy hárání (první barva), jsou viditelné až 3. či 4. den hárání. Při pečlivé kontrole feny můžeme v prvních 3 – 4 dnech, kdy ještě nebarví, zaznamenat otoky vnějších pohlavních orgánů.
Dochází také ke změně v chování. Častěji močí, může mít změny nálad – mazlivost, nevraživost, neposlušnost atd. Nechá na sebe skákat, ale spíše skáče na druhé psy ve smečce. Toto může aplikovat i na člověka.
Barvení feny má různou intenzitu. V prvních dnesch se objeví jasně červená krev. Intenzita barvy postupně slábne. Kolem 8. – 10. dne je barva růžová a do 12. dne by se měl objevit jen světle žlutý výtok a schází otok. Je to znamení, že se fena dostává do vrcholu hárání. To si potvrdíme i svolností fey k sobě připustit psa.
Odborným vyšetřením – tzv. cytologíí (stěr ze stěny pochvy), nám veterinář určí den vhodnosti krytí. Tato doba je většinou mezi 12. – 17. dnem, ale je to velmi individuální. Riziko nakrytí deny ale nekončí 17. dnem, ale pokračuje až do 28. dne hárání.
Je-li fena nakryta, nekončí tím hárání, ale pokračuje až do 28. dne.
Krytí
Než dojde k vlastnímu krytí, musí mít chovatel vybraného krycího psa. Psa na krytí si chovatel určuje sám. Jeho výběr by měl ovšem konzultovat s poradcem chovu.
U chovatele by mělo probíhat záměrné plánování krytí feny – pouze zdravé feny v chovné kondici, očkované proti běžným infekčním nemocem, odčervené, a samozřejmě zdravým psem. Ke krytí jezdí fena za psem.
Krytí lze rozdělit do několika etap: předehra, vlastní krytí a svázání.
Předehra – fena většinou vyžaduje před vlastním krytím seznámení se se psem a důkladné vyvenčení. V této fázi si spolu psi hrají a očichávají se.
Vlastní krytí – do této fáze by měla přejít předehra plynule a bez komplikací. Fena zůstane stát, psovi se nastavuje a sama mu aktivně pomáhá. Tato fáze trvá obvykle několik vteřin a plynule přechází do stadia svázání.
Svázání – v této fázi dochází k ejakulaci semene. Nečastější polohou při svázání je poloha, kdy pes stojí zadkem k zádi feny, tato fáze trvá 10 – 30 minut. K ejakulaci dochází po celou dobu svázání, pokud ejakulace ustane, spojení psů se přerušuje.
Po krytí je vhodné nechat fenu nějakou dobu odpočinout, fena by neměla močit a běhat. I po úspěšném nakrytí je fena stále ještě přitažlivá pro ostatní psy, a stejně tak je svolná k páření. Může tedy dojít k nechtěnému překrytí feny, přičemž štěňatům z takovéhoto spojení nemohou být vystaveny průkazy původu. Proto by si chovatelé měli dát pozor, a fenu i po krytí vodit na vycházky pouze na vodítku a zajistit ji proti útěkům.
Březost
Březost feny trvá průměrně 63 dní, štěňata se však mohou narodit v toleranci mezi 58. až 67. dnem. Při opakovaném krytí je však potřeba přidat příslušný počet dnů. Po nakrytí by fena měla mít několik dnů klid.
V první polovině březosti by však fena měla mít režim i zátěž, na jakou byla navyknutá ještě před nakrytím, to znamená dostatečný pohyb, správnou výživu, dobré ustájení a v neposlední řadě vynikající vztahy se svým majitelem. Ze začátku březosti totiž fena může změnit své chování, může být více spavá, pohodlnější, mazlivější a má více chuti k jídlu. U některých fen se naopak v určité fázi březosti projevuje nechutenství.
V polovině březosti lze již plody v dutině břišní nahmatat, toto vyšetření by však měl provádět veterinární lékař. Spolehlivější metodou potvrzení březosti je však vyšetření ultrazvukem.
Ve druhé polovině březosti lze již cítit po přiložení dlaně na břicho feny pohyby plodů. Ve druhé polovině březosti je nutná zvýšená péče o fenu. Je potřeba přizpůsobit jejímu stavu a požadavkům stravu, snížit a později přerušit její fyzické aktivity a pracovní vytížení, sledovat její chování.
Břicho feny se v tomto období výrazně zvětšuje, zvláště ve slabinách. Asi 14 dní před koncem březosti lze u feny pozorovat přípravu k porodu. Mléčné žlázy se zvětšují, zvětšuje se vulva. Fena vyhledává klidná místa, více pije a častěji močí.
V tomto období je potřeba nachystat místo k porodu. Ideálním místem k porodu je dřevěná bedna, umístěná na klidném místě. Na pobyt v porodní bedně fenu postupně navykejte již před porodem.
Několik dní před porodem fena znatelně omezí svou fyzickou aktivitu, přijímá málo potravy a projevuje se u ní nervozita. V tomto období se také intenzivně snaží vytvořit si vhodné místo k porodu, proto je již mějte připravené a feně do bedny dejte starou deku nebo hadry, které může trhat nebo si v nich pelíšek vyhrabávat.
12 – 24 hodin před porodem dochází k poklesu tělesné teploty na 36,5 – 37,5 stupňů Celsia. Ovšem je potřeba zdůraznit, že tak, jako má každá fena jinou povahu, mohou se známky blížícího se porodu různit.
Vývoj zárodků a plodů
Od 23. dne se u zárodku začínají vyvíjet játra, čelisti, oči a nos
25. den se již začínají objevovat obratle, zuby a končetiny
30. den probíhá osifikace lebky a čelistí,
33. den začínají růst prsty a osifikují končetiny
Na co si dávat při březosti feny pozor!
Do 35. dne dáváme velký pozor na zásahy do organismu matky.
Vše má vliv na zárodky. Doporučuje se neočkovat, neodčervovat a „neodblešovat“. Fena je velice citlivá na jakékoli změny, takže neměníme denní režim, venčení, typ krmení, pelíšek ani chování vlastní. Případné nutné a neodkladné zákroky si raději pečlivě zaznamenáme. V tomto dni se může vážně poškodit vývin některého z orgánů. Do 35. dne je navíc děloha schopna zárodek absorbovat – pohltit.
Po 35. dni již riziko není takové, fena sama mění chování, je vhodná doba přejít na krmení pro březí feny a zvýšit jeho hmotnost asi o 10%.
40. den již se mluví o plodu, probíhá osifikace obratlů a prstů, zavírání očí.
Po 40. dnu březosti zabírá děloha 2/3 břišní dutiny, doporučuje se krmit 3 – 5× denně v menších dávkách.
45. den se osifikuje pánev a začíná narůstat srst.
50. den má tělo již zformovaný tvar.
55. dne kalcifikují (zvápnění = ukládání solí vápníku do tkání) zuby.
60. den dorůstá srst na nose, končetinách, ocásku a břiše.
Porod
Příprava k porodu
Na porod se nepřipravuje pouze fena, ale měl by tak učinit také její majitel. Je nutné připravit se jak teoreticky, tedy například studiem literatury, tak prakticky, přípravou porodních pomůcek.
Připravte si dostatek čistých plátěných hadrů, k ošetření štěňat Ajatin tinkturu, režnou nit a nůžky, nádobu s teplou vodou a ručníkem na mytí rukou, misku s vodou pro fenu, pokud by se potřebovala napít, hodit se vám může i termofor, kuchyňská váha ke zvážení štěňat či papír a tužka k zaznamenání všeho důležitého.
V době očekávání porodu je také nutné vydezinfikovat místo a místnost, kde bude porod probíhat.
Samotný porod
Porod lze rozdělit do tří fází.
V první fázi, tedy v bezprostředním nástupu porodu dochází k otevírání děložního krčku. Objevují se i děložní stahy, na feně však zatím nejsou patrné. Může také dojít k výtoku plodové vody. V tomto stadiu se u feny prohlubuje chování již výše popsané. Fena hrabe předními končetinami, vstává, lehá a vylizuje si pochvu. Chování feny je však individuální a nemusí být pro majitele zcela zjevné. Tato fáze trvá obvykle 6 – 12 hodin, ale může být i delší.
Druhé stadium – vypuzovací – začíná úplným otevřením děložního krčku a prvními viditelnými stahy a končí vypuzením plodu, čímž začíná třetí fáze porodu, která končí porodem placenty. Fena, která rodí více štěňat, než jedno, se tedy pohybuje mezi druhým a třetím stadiem. Většina fen rodí v poloze vleže na boku nebo na břiše. V okamžiku, kdy cítí, že se plod dostal do děložního krčku, snaží se jej vytlačit. Ještě v porodních cestách dochází k prasknutí prvního plodového obalu a výtoku plodové vody.
Po ní většinou po krátké době vychází první štěně, které je obaleno druhým plodovým obalem. Z druhého plodového obalu štěně vyprostí lízáním či rozkousáním fena, v některých případech je nutná pomoc chovatele. Fena pak intenzivním lízáním odstraňuje ze štěněte plodovou vodu a obaly a napomůže tím štěněti k nastartování normálního dýchání.
V některých případech, kdy fena nejeví o péči o štěně zájem, je opět řada na majiteli, aby buďto společně s fenou nebo sám štěně zaopatřil osušením a odstraněním plodové vody z dýchacích cest.
Pokud fena nepřekousne pupeční šňůru, musí tak učinit opět majitel, a to nejlépe přetrhnutím asi 4 cm od pupíku. Pupeční šňůru podvažte nití a její pahýl vydezinfikujte. Majitel se musí snažit co nejdříve narozené štěně přiložit ke struku, aby se napilo mleziva.
Intervaly mezi porody jednotlivých štěňat se pohybují mezi 15 až 60 minutami. Pokud je pauza delší, je na místě konzultovat situaci s veterinárním lékařem.
Péče po porodu
Stejně tak jako po dobu porodu, je pro dobu po porodu důležitý klid. Po prohlídce štěňat je tedy dobré nechat je v klidu u matky a nesahat na ně. Feně poskytněte krmivo a vodu.
U štěňat je třeba kontrolovat přisátí ke strukům, neméně důležité je pravidelné vážení. Mnoho majitelů si štěňata značí barevnými stužkami nebo háčkovanými řetízky na krku, tento způsob lze jen doporučit. Štěňata tak lze označit již během porodu po vážení, majitel tak má přehled, jak se které štěně vyvíjí.
Po porodu se fena přibližně 4 týdny čistí. Očistky jsou tmavě zelené až krvavé a neměly by zapáchat. Jejich množství se postupně snižuje.
Druhý den po porodu se doporučuje provézt kontrolu dělohy ultrazvukem, aby se vyloučila možnost, že v děloze zůstal neporozený plod.
Mezi 10. a 20. dnem po porodu se provádí odčervení štěňat i feny. Pokud porod probíhá fyziologicky a fena o štěňata pečuje sama, není potřeba žádné zvláštní péče od chovatele.
Krmení kojící feny
Po porodu se, ve srovnání s běžnou potřebou krmiva, zvyšují požadavky feny na příjem potravy o 15–300%, podle počtu sajících štěňat. Její výživa tedy musí odpovídat produkci mléka.
U průměrných vrhů s pěti štěňaty se produkce mléka pohybuje okolo 2% živé váhy, při větším počtu štěňat to může být až 5% živé váhy. I při kojení je nezbytný dostatečný příjem minerálních látek. Velice důležitý ve stravě kojící feny je poměr mezi vápníkem a fosforem, který má být 1,7:1. V tomto období není dobré příliš spoléhat na dostatečný příjem z přirozených zdrojů, a je potřebné doplnění speciálními přípravky.
Při nesprávném poměru mezi vápníkem a fosforem může dojít k různým zdravotním potížím, jako je odvápnění kostí či poporodní eklampsie.
V této době má fena také vyšší nároky na příjem zinku a mědi. Zvýšenou potřebu vitamínů je nutné nahradit speciálními vitamínovými přípravky.
Mlékem vydané živiny musí být ve stravě obsaženy ve vysoce stravitelných formách. Za 4–5 dní po porodu lze postupně přejít na vysoce hodnotnou bílkovinnou výživu.
Kojící feně můžeme podávat mléčné polévky se zavařenými ovesnými vločkami nebo suchary nebo také krupičné polévky s rozemletým masem. Obsah mléčného cukru – laktózy – nemá překročit 4–5% krmné dávky.
Pokud fena přijímá velké množství mléka, může to u ní vyvolat průjem, který se následně projeví i u štěňat. Průjem se může projevit i následkem velkého množství krmiva, který fena v tomto období musí přijmout, potom zařadíme do krmiva složky s příznivými dietetickými účinky, jako je například strouhaná mrkev či vařená rýže.
Po odstavení štěňat by měla být krmná dávka dvoj až trojnásobná ve srovnání s obdobím mimo dobu březosti. Krmnou dávku tedy jak po dobu kojení, tak po odstavení štěňat rozdělíme do 3–5 krmení